Podręczniki dla przedszkoli

Podręczniki szkolne czy podręczniki do przedszkola powinny kształtować umiejętności, które będą wykorzystane nie tylko w teorii, ale i w praktyce na późniejszych etapach szkolnych. Dlatego ich wybór powinien być przemyślany. Nauczyciel przed wyborem konkretnego wydawnictwa powinien zapoznać się z opinią na temat wydawnictwa z innymi nauczycielami. Dlatego warto skorzystać z ofert dostępnych w Internecie. Każda księgarnia internetowa posiada w swoim katalogu produktów podręczniki dla przedszkola. Dzięki temu możliwe jest porównanie wydań bez konieczności wychodzenia z domu. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze książek?

Podręczniki dla przedszkoli

Autor zdjęcia: Tim

Jeśli chodzi o podręczniki do przedszkola bardzo ważna jest właściwa oprawa graficzna, która powinna zachęcać dziecko do pracy z książką. Musi być jednak zachowana równowaga między ilością rysunków, a zawartymi w rozdziałach wiadomościami.

W zestawie dla przedszkolaka oprócz książki powinny się także znaleźć karty pracy do edukacji plastycznej, muzycznej.

Wszystkie metody pracy, które będą wykorzystane przy pracy z podręcznikiem muszą być zaopiniowane przez grupę psychologów i nauczycieli uczących.

Podręczniki, karty pracy muszą rozwijać umiejętności grafomotoryczne i manualne u przedszkolaka.

Dobór treści powinien mieć charakter uniwersalny tak, aby nauczyciel miał możliwość ich wykorzystania nie tylko w grupie, ale także w nauczaniu indywidualnym.

Wszystkie proponowane w podręczniku metody pracy powinny kształtować podstawowe umiejętności takie, jaki czytanie i pisanie.

Wszystkie treści i ilustracje powinny mieć pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka.

Zasadniczym zadaniem wybranego zestawu powinno być przygotowanie przedszkolaka do pierwszego etapu szkolnego.

Wybrana seria musi być dopasowana do wieku grupy, czyli powinna zamykać się w przedziale 4 ? 6 lat.

Podręczniki do przedszkola podobnie jak podręczniki do szkoły podstawowej muszą zawierać treści i kształtować umiejętności zawarte w podstawie programowej.

Nauczyciel przy wyborze powinien kierować się również ceną kompletu. Tanie podręczniki nie zawsze muszą być gorsze pod względem np. merytorycznym, dlatego warto się nad nimi zastanowić.

Rekomendowane artykuły