Jak uczyć się efektywnie?

Maj i czerwiec to czas najbardziej wytężonej pracy nie tylko maturzystów, ale także studentów. Wtedy uczniowie i studenci poszukują efektywnych metod, które pozwolą im na opanowanie większej partii materiału w krótkim czasie. Podręczniki szkolne, opracowania, repetytoria to najczęściej wykorzystywane do nauki środki dydaktyczne. Czy środki dydaktyczne typu podręczniki są pomocne w nauce? Jaka metoda pracy jest najbardziej efektywna?

Efektywne uczenie, czyli?

Efektywne uczenie się to przede wszystkim łatwość w przyswajaniu treści i informacji z myślą o późniejszym ich wykorzystaniu nie tylko w teorii, ale i w praktyce. Co sprawia, że przyswajamy nowe treści? Wpływ na to ma wiele czynników i wiele zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości osoby uczącej się. Ważny jest np. poziom inteligencji, posiadane zainteresowania, nie mniej ważne jest nastawienie do nauki i motywacja. Bardzo istotne jest także miejsce, w którym będzie odbywała się nauka, powinno być ono ciche, ponieważ hałas dekoncentruje.

Bez względu na to czy do nauki wykorzystane będą podręczniki do liceum, akademickie czy vademeca maturzysty w każdym przypadku najważniejszą rolę odegra pamięć. Specjaliści udowodnili, że treści zapamiętywane na bieżąco są łatwiejsze do odtworzenia, dlatego wiedza przyswajana na początku powtarzania jest szybciej opanowywana. Efektywność nauki w miarę upływu czasu maleje, a na końcu procesu znowu wzrasta. Dlatego przed nauką warto podzielić materiał na części, najlepiej, kiedy będą równej długości. Dzienny czas nauki powinien mieścić się w przedziale 35 ? 60 minut z krótkimi przerwami. Na pewno informacje, które są powtarzane klika razy będą zapamiętane na dłużej, jednak bardzo ważne jest to, aby przyswajany materiał był zrozumiały dla uczącego się.

W procesie uczenia się bardzo ważną rolę odgrywają odpowiednio dobrane środki dydaktyczne. Każda księgarnia stacjonarna czy księgarnia internetowa w swoim katalogu produktów posiada różnego rodzaju pomoce dydaktyczne. Dobór środków dydaktycznych zależy od rodzaju materiału i jego ilości. Oczywiście bardzo ważne są także możliwości uczącego się, a także jego przyzwyczajenia, ponieważ część osób wybierze np. podręczniki i podkreślanie w nich najważniejszych informacji, a część osób zdecyduje się na fiszki.

Rekomendowane artykuły